مترو مسکو

کشوری به پهنای جهان

بزرگترین کشور در جهان از نظر وسعت است و در حدود ۱۲۰ گروه قومی در این کشور وجود دارد که بیش از یک صد زبان صحبت می کنند. و از لحاظ جمعیت نیز روسیه یکی از پرجمعیت ترین کشورهای جهان به حساب می آید. کشور روسیه از نظر طبیعی دارای تنوع بسیار زیادی بوده و اکوسیستم های گوناگونی را در خود جای داده است و گونه های نادر جانوری بسیاری از جمله خرس های سفید و سیاه آسیایی، پلنگ برفی، خرس های قطبی و پستانداران گوناگونی مانند خرگوش ها در این ناحیه زندگی می کنند. به طور کلی کشور روسیه دارای جاذبه های طبیعی، فرهنگی و توریستی بسیاری برای دانشجویان مقیم این کشور می باشد. تحصیل در روسیه به معنای تحصیل در زادگاه برخی از پرکارترین هنرمندان و نویسندگان در سراسر جهان است.

اطلاعات کلی در مورد کشور روسیه

روسیه با ۱۷٬۰۷۵٬۴۰۰ (هفده میلیون و هفتاد و پنج هزار و چهارصد) کیلومتر مربع وسعت ، عنوان پهناورترین کشور جهان را به خود اختصاص داده به گونه ای که اختلاف زمانی غربی‌ترین منطقه تا شرقی‌ترین نقطه روسیه در حدود ۹ ساعت است. کشور کانادا که به عنوان دومین کشور پهناور جهان شناخته می‌شود. تنها مساحتی در حدود ۵۸ درصد مساحت روسیه را دارا می‌باشد.  همچنین روسیه مساحتی بیشتر از یک دوم مساحت قاره آفریقا را در بر می‌گیرد.  اما بیشتر  مساحت روسیه را مناطق خالی از سکنه تشکیل می‌دهند. این کشور در عرضهای بالای جغرافیایی واقع شده و بیشتر مناطق کشورسردسیر است. به همین سبب ، در بیشتر مناطق روسیه (به ویژه سرزمین بزرگ سیبری) شرایط کشاورزی فراهم نیست. واژه روسیه یک کلمه اصیل روسی است و به معنای سرزمینی است که انسانهای روس زبان در آنجا زیاد زندگی می‌کنند. می‌توان گفت ریشه واژه روسیه کلمه روس است و این واژه در زمانهای قدیم از کلمه روس گرفته شده‌است. کشور روسیه یک کشور صنعتی است و مانند سایر کشورهای صنعتی دارای صنعت، علم و فرهنگ خودساخته و کاملاً مستقل و جدید است. کشور روسیه و پایتخت آن یعنی شهر مسکو مانند سایر کشورهای صنعتی و پایتخت سایر کشورهای صنعتی از زیباترین کشورها و شهرها در دنیا است. در اینجا ذکر یک نکته لازم است و آن این که سردسیر بودن مناطق زیادی از کشور روسیه دلیل عدم انجام فعالیت‌های کشاورزی در این مناطق در این کشور صنعتی نمی‌تواند باشد و در این کشور صنعتی باید روزی فرا برسد که سرتاسر سرزمین‌های سرد تبدیل به زمین‌های کشاورزی و باغات شود. پیش از این شوروری سابق وسعتی معادل ۲۲٬۴۰۲٬۲۰۰ کیلومتر مربع داشته که روسیه مساحتی در حدود ۷۷ درصد آنرا تشکیل می‌داده و باقی مانده آن که شامل ۵٬۳۲۶٬۸۰۰ کیلومتر مربع بوده در جریان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به ۱۴ کشور مستقل تبدیل شده‌است این میزان وسعتی در حدود ۲۳ درصد خاک شوروی سابق را تشکیل می‌داده‌است. روسیه به دو بخش روسیه اروپایی و روسیه اسیایی تقسیم می‌شود بخشی از روسیه که در قاره اروپا قرار دارد وسعتی در حدود ۴ میلیون کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده و مساحتی در حدود ۲۴ درصد وسعت روسیه را شامل می‌شود ۷۷ درصد از جمعیت ۱۴۵ میلیون نفری روسیه در بخش اروپایی روسیه زندگی می‌کنند. پایتخت روسیه شهرمسکو است که در باختر و بخش اروپایی کشور قرار جمعیت مسکو ۱۲٬۴۰۴٬۰۰۰ نفر و مساحت آن ۲۵۶۱ کیلومتر مربع حدود ۳/۵ برابر تهران است.

روسیه با حدود ۱۴۵،۹۲۶،۰۰۰ نفر جمعیت نهمین کشور دنیاست. تراکم جمعیت روسیه ۸٫۵۶ نفر در هر کیلومتر مربع است که از پایینترین نرخهای تراکم جمعیت در جهان به حساب می‌آید. همچنین، نرخ رشد جمعیت در این کشور اندکی زیر صفر است. بیشتر جمعیت روسیه در غرب این کشور (بخش اروپایی) زندگی می‌کنند. بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۰، حدود ۸۱ درصد از مردم این کشور از قومیت روس  اند. در مجموع ۱۶۰ گروه قومی در این کشور سکونت دارند. تاتارها ۳٫۹ درصد جمعیت روسیه را تشکیل می‌دهند و بزرگترین اقلیت قومی این کشور محسوب می‌شوند. اقوام اوکراینی ، چوواش ، باشقیر ، داغی ، چچنی ، و ارمنی نیز هر یک بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارند واقوام قفقازی ، بلاروسی ها ، آسی ها ، آذری ها و قزاق ها ، تالشی ها از دیگر اقوام پرجمعیت روسیه اند.

در روسیه متداول است که دانشگاه ها سفرهای دانشجویی را به نقاط دیدنی مانند میدان سرخ ، کرملین و کوه های طلایی آلتای و دیگر مکان های دیدنی ترتیب دهند و این امر روسیه را به مقصد مناسبی برای کاوش دانشجویان تبدیل می کند.  به علاوه، تحصیلات عالی در روسیه به ویژه به خاطر دستاورد های خود در تحقیقات علمی از شهرت جهانی برخوردار است و از این رو همه ساله دانشجیان بین المللی بسیاری این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند.

روسیه در زمینه‌های مربوط به اقتصادی و سیاسی در دنیا حرفی برای گفتن داشته و شاید اگر کمی با سایر کشورهای بزرگ غربی، روابط بهتری داشت، می‌توانست اقتصاد شکوفاتری را برای خود تجربه کند. دلیل این امر هم به قدرت طلب بودن حاکمان آن و همچنین دارا بودن نظام جماهیر شوری در خون و رگ آن‌ها باز می‌گردد که باعث شده همیشه به فکر توسعه قلمروی خود باشند و این نوع اندیشه در حال حاضر و در قرن بیستم میلادی جایگاه خاصی ندارد.

معرفی برخی از شهرهای مهم روسیه

شهر مسکو

پایتخت کشور روسیه، شهر مسکو است. مسکو بزرگ‌ترین شهر اروپا و پرجمعیت‌ترین شهر روسیه با جمعیتی معادل 14 میلیون نفر است. همچنین این شهر یکی از شهرهای لوکس در قاره اروپا و یکی از گران ترین ها به شمار می‌رود. از نظر جمعیت، مسکو در رتبه یازدهمین شهر پرجمعیت دنیا قرار دارد. شهر مسکو در زمینه سیاسی و اقتصادی از مهم‌ترین شهرهای قاره اروپا به حساب می‌آید. شهر مسکو ، شهر چهار فصل است اما شرایط آب و هوایی آن در فصل‌های مختلف دارای زمستان‌های طولانی با آب و هوایی سرد و برفی و تابستان‌هایی کوتاه با آب و هوایی معتدل است. شهر مسکو در طول تاریخ، همواره مورد هجوم بیگانگان زیادی قرار داشته به طوری که در سال 1238 میلادی، مغولان این شهر را با خاک یکسان نمودند و مجدداً این شهر را بازسازی کردند. 

شهر سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ پس از مسکو در روسیه، مهم‌ترین و بزرگ‌ترین شهر این کشور است. جمعیت این شهر، معادل 5 میلیون نفر است. مساحت سنت پترزبورگ چیزی در حدود 1431 کیلومتر مربع است. سنت پترزبورگ در کناره‌های رود نوا و در کنار دریای بالتیک قرار گرفته است. این شهر برای اولین بار و در تاریخ 1703 و به دستور پتر کبیر ساخته شد و تا سال 1918 پایتخت کشور روسیه به شمار می‌رفت. این شهر به عنوان نماد کشور روسیه در میان مردم شناخته می‌شود. از جمله مهم‌ترین وقایع مهم تاریخی سنت پترزبورگ می‌توان به انقلاب سال 1917 و همچنین مقاومت در مقابل نازی‌ها در جنگ جهانی دوم اشاره کرد.

شهر وارونژ

این شهر یک از شهر های مهم روسیه بوده و از شمال با مسکو و از غرب با اوکراین  و از جنوب با آذرباییجان و از شرق با تامبوف همسایه می باشد. وارونژ بخاطر مقاومت در برابر حمله آلمانها در جنگ جهانی دوم تا 90 درصد ویران شد و ارتش آلمان در این مطقه شکست سختی را متحمل گردید . از سال 1950 این شهر دوباره بازسازی و بنا های تاریخی آن مرمت گردید. جمعیت این شهر بالغ بر 000/060/1 نفر در سال 2020 براورد شده است که دانشگاهها و صنایع بسیار مهمی در این منطقه وجود دارد کاه می توان به  صنایع هواپیماسازی ایلوشین اشاره کرد. بخش های برجسته اقتصاد شهری در قرن  20 عبارتند از : مهندسی مکانیک ،فلز کاری ، صنایع الکترونیک و صنایع غدایی است.

شهر کازان

کازان یا قازان پایتخت جمهوری تارتارستان و یکی از مهم‌ترین شهرهای روسیه است. این شهر جمعیتی بالغ بر 1.200.000 نفر دارد. شهر کازان در بین 2 رودخانه ولگا و قازانکا ساخته شده است. مهم‌ترین میراث شهر کازان، کرملین قازان است که از میراث جهانی یونسکو به حساب می‌آید و در سال 2005 یونسکو آن را در میراث ملی خود ثبت کرد. کازان یکی از شهرهای مهم در مرز اروپا و آسیا بوده که از لحاظ بازرگانی و فرهنگی اهمیت زیادی دارد. مردم ساکن در شهر کازان عمدتا از دو نژاد روس و تاتار تشکیل می‌شوند که تاتارها با درصدی اندک از مردمان روس این شهر بیشتر هستند. اقوام اندکی از مردمان اوکراینی و آذربایجانی هم در این شهر سکونت دارند.

مشاهیر علمی ، ادبی و سیاسی و هنری روسیه

روسیه ، کشوری است که از فرهنگی غنی و سرشار از عواطف و احساسات برخوردار است؛ معروف‌ترین نویسندگان دنیا یعنی تولستوی و داستایوفسکی، اهل این کشور بوده‌اند. از ایرانیان مشهور مقیم سنت پترزبورگ می‌توان به مهدی حسینی، آهنگساز مشهور اشاره کرد که مدیر فستیوال بین المللی این شهر شناخته می‌شود. نویسندگان و هنرمندان روسی مانند یرمولوا، روبینشتاین، مایاکفسکی و لویتان؛ آرگایف، شاعر انقلابی روسی؛ گوگول، نویسنده مشهور روس؛ آنتوآن چخوف، نویسنده؛ توپولوف، مخترع هواپیما، نیکلای اندریف، ایوان شادر، ورا موخینا، سرکی مرکویروف، زینوی واسیلینسکسی، برتلس( ایران شناس معروف روس )، بوریس یلتسین و بسیاری افراد دیگر از سرزمین روسیه برخاسته بودند و رد پای آثار آن‌ها را می‌توان در دوره‌های تاریخی مشاهده کرد.

تحصیل و پیشرفت در روسیه

اگر می خواهید از این موضوع مطمئن شوید که تحصیل در روسیه ارزشش را دارد یا نه، باید بگوییم بله. تحصیل در روسیه واقعا ارزشمند است و می توانید از این طریق به مدارج بالای علمی و کاری برسید. سیستم تحصیلی روسیه از پیشرفته ترین سیستم های آموزشی دنیا است و مدرک دانشگاه های روسیه در دنیا اعتبار بسیار بالایی دارد. سیستم آموزشی روسیه از همان دوران ابتدایی آموزش های کاربردی و خوبی را ارائه می دهد. می توانید مطمئن باشید که فرزندانتان در مدارس روسیه آموزش های بالایی را می بینند.

دانشگاه های روسیه سیستمی دارند که بیشتر کلاس ها به صورت کاربردی و عملی برگزار می گردند و پیشرفت در روسیه به راحتی امکان پذیر است. اساتید روسی برایشان بسیار مهم است که دانشجویان مرتب در کلاس حضور داشته باشد.  درس دادن به صورت تئوری کمتر دیده می شود و دانشجویان تشویق به انجام کارهای تحقیقاتی و عملی می شوند. سیستم های آموزشی پیشرفته دنیا به همین شکل تحقیقاتی هستند. برعکس دانشگاه های ایران که آموزش در آنها صرفا به صورت تئوری هستند و عملا دانشجویان هیچ مطلب کاربردی را فرا نمی گیرند. اعتبار مدرک های دانشگاه روسیه به قدری است که می توانید با ارائه آن مدارک در هر جای دنیا اقدام به فعالیت علمی نمایید. با تحصیل پیشرفت در روسیه را به دست آورید.

Instagram
WhatsApp
Telegram

  انتخاب درست

فهرست
آماده پاسخگویی به شما هستم
ارسال